Március 11-14. között rendezték meg Cannes-ban a világ egyik legnagyobb ingatlankiállítását a MIPIM-et, ahol számos magyar projekt is bemutatkozott. A főbb ipari és logisztikai ingatlanokat, lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliókat felvonultató esemény kapcsán a magyar piac szakértőit kérdeztük arról, milyen a befektetői hangulat, milyen Magyarország megítélése a nemzetközi befektetők szemével, illetve milyen jövőbe mutató kérdések foglalkoztatják most az ingatlanszakmát.
Jelentősen javult a német befektetői hangulat márciusban, ami elsősorban a kedvező költségvetési kilátásoknak és a kamatcsökkentéseknek köszönhető. A ZEW gazdaságkutató intézet felmérése szerint a gazdasági hangulatindex 51,6 pontra emelkedett a februári 26 pontról.
Új vezetőt nevezett ki az Opus Global – derül ki a BÉT-en publikált közleményből.
A vártnál nagyobb mértékben emelkedett az euróövezeti befektetői bizalmi index márciusban – derült ki a Sentix gazdaságkutató intézet hétfői jelentéséből.
A német befektetői hangulat jelentősen javult februárban, ami a közelgő szövetségi választások előtti pozitív gazdasági várakozásoknak tudható be. A ZEW gazdaságkutató intézet által közzétett adatok szerint a befektetői bizalom index két éve nem látott mértékben emelkedett, meghaladva az elemzői várakozásokat.
2024 sok szempontból csalódás volt a magyar gazdaságban. A várt dinamikus felpattanás helyett újra recesszióba kerültünk, a globális és hazai kockázatok a forintárfolyamon és a kamatszinten is erős nyomot hagytak. 2025-ben már minden sokkal jobban alakul, gondolhatjuk, ám rögtön eszünkbe is jut, hogy egy éve hasonló reményekkel futottunk neki 2024-nek. Ezért elemzőket kérdeztünk arról, mik lehetnek azok a pozitív meglepetések, amelyek segíthetnek kilökni Magyarországot a több éve tartó szenvedésből.
Össze-vissza rángatták ma a forintot a külpiaci hangulat kilengései és hazai kamatdöntés üzenete, továbbá egy fontos technikai trendvonal miatt, a jegyzés az euróval szemben 408 fölé került estére. A dollár gyengülése miatt vele szemben a forint 385 körül hullámzott.
Donald Trump győzelmének bejelentését követően ugyan szép pluszokat láthattunk a nap első felében a tőzsdéken Európában, délutánra azonban lefordultak a kontinens vezető börzéi a német DAX index vezetésével. Eközben Amerikában szárnyalnak a tőzsdék a Dow Jones vezetésével. Megnéztük, hogy mi áll a két kontinensen tapasztalható meglehetősen eltérő befektetői hangulat hátterében.
A forint korábban is látványosan érzékeny volt a külső sokkokra, így nem meglepő, hogy az elmúlt hetek fejleményei láttán leértékelődött a magyar deviza. A rövid távú kockázatok között a legjelentősebb az amerikai elnökválasztás, amely a feltörekvő devizák mindegyikét nyomás alá helyezi. Egy esetleges hármas republikánus győzelem további leértékelődést hozhat, a forint számára rövid távon inkább a demokrata jelölt győzelme hozhatna enyhülést. Az MNB a szigorú előretekintő iránymutatással egyelőre megtette, amit megtehetett, ennél keményebb lépésre csak akkor számíthatunk, ha a devizagyengülés kontrollálatlanná válna. Van esély rá, hogy év végére visszatér 400 alá az árfolyam, ám ez csak átmeneti lesz: 2025 ismét forintgyengülést hozhat.
Az Amerikai Egyéni Befektetők Szövetségének (AAII) legfrissebb felmérése szerint a lakossági befektetők hangulata kilenc hónapja nem volt ilyen borús. Ez a pesszimizmus azt követően erősödött fel, hogy az S&P 500 index hétfőn az elmúlt két év legrosszabb napját produkálta, és szerdán már közel 8 százalékkal zárta a július közepi rekordérték alatt - jelentette a MarketWatch.
Nagy emelkedéssel kezdik a hetet az európai tőzsdék, a befektetők a franciaországi előrehozott parlamenti választások első fordulójának eredményére reagálnak.
Kedden négyhavi csúcsra ugrott a forint az euróval szemben 382,7-nél, és 351,7-nél a dollárral szemben, a viszonylag kedvező nemzetközi befektetői környezetben, de itt elfogyott a forint ereje, és a délutáni órákban éles fordulat látszott, visszagyengült a magyar fizetőeszköz. Ebben fontos szerepe lehetett annak, hogy egy egyéves, illetve egy hároméves trendvonalba beleütközött az árfolyam, és látványosan lepattant róla.
Noha az előzetes adatok alapján sokat vártak a befektetők a bitcoin felezésétől, az árfolyam két héten belül már másodjára került erős eladói nyomás alá és jelenleg is egy kulcsszinten mozog a jegyzés. Éppen ezért megnéztük, hogy mi áll a mostani esés hátterében, valamint azt is, hogy hogyan fest a technikai kép jelenleg a bitcoin esetében.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Apelso Capital Alapkezelő írását olvashatják:
Rég volt olyan, hogy a befektetők a hosszabb távú hozamok tekintetében is a kötvényeknek szavaztak bizalmat a részvény típusú befektetésekkel szemben – mondta a Portfolio-nak Oszkó Péter, aki szerint az idei év ebből a szempontból egyedi volt. Jövőre azonban ismét változó környezetre számít, és arra, hogy csak azok a befektetők maradnak állva, akik a tényleges teljesítőképesség alapján szelektálnak a cégek közül, nem a pénzdömping biztosította folyamatos felértékelődést tekintik alapvető üzleti modellnek. Az aktuális iparági trendek pedig nem segítenek abban, hogy melyik szektorokban érdemes keresgélni, elmúltak azok az idők, amikor elég volt eszközosztályokat vagy iparágakat kiszemelni és már ezzel vonzó hozamokra lehetett szert tenni. Az OXO Technologies igazgatósági elnöke a november 8-ai Portfolio Investment Day 2023 konferencián is megosztja majd befektetési és vagyonkezelési tippjeit.
Az elemzők által vártnál jelentősebben romlott a befektetői hangulat az euróövezetben a Sentix gazdaságkutató intézet szeptemberre vonatkozó felmérése szerint.
A másik irányba közelednek, nem Amerikához.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ha nem fognak megoldásra jutni.
Új, keresletszemléletű beruházások kellenek a pénzosztogatás helyett.
Van, amit ő sem tud megállítani.
Letartóztattak egy bírót.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.